Z HURGHADY KAIR W CENIE 35USD, LUKSOR 37USD, NURKOWANIE INTRO 35USD,SAHARA PARK 25USD, WYSPA PARADISE 28USD. ZAPRASZAM !!!

Informacje o Egipcie

INFORMACJE OGÓLNE - ARABSKA REPUBLIKA EGIPTU

Powierzchnia:     997 739 km2
Stolica:  Kair
Główne miasta:  Aleksandria, Giza, Port Said, Suez, Luksor, Asuan
Ludność:  75 milionów
Średnia długość życia: 63 lata (65 lat kobiety, 63 lata mężczyźni)
Języki: arabski, języki nubijskie
Analfabetyzm: 49%
Religie: islam, chrześcijaństwo obrządku koptyjskiego
Waluta: funt egipski
Głowa państwa:  Abdel Fatah el-Sisi
Ustrój polityczny: republika
Partie polityczne: Partia Narodowo – Demokratyczna, Postępowa Partia Jedności
Produkty eksportowe: ropa naftowa, bawełna, wyroby bawełniane, owoce, artykuły chemiczne

Warunki naturalne:
W północno – wschodniej części Afryki, tam gdzie niebieska wstęga rzeki Nil przecina spalone słońcem piaski pustyni, charakterystyczne kształty piramid przypominają nam  o wielkiej cywilizacji. Egipt jest z pewnością najbardziej znanym i podziwianym, a zarazem najbardziej intrygującym państwem  świata starożytnego.

Kraj ten dzieli się na cztery regiony geograficzne – Pustynie Libijską  ( Zachodnia), Pustynie Arabską ( Wschodnia), dolinę i  deltę Nilu   oraz półwysep Synaj. Na wschód od granicy  z Libią ciągnie się Pustynia Libijska  z suchymi, wapiennymi skałami, zajmująca 2/3 powierzchni kraju.
Na południu góry dochodzą do wysokości około 2000m n.p.m . Na północy zaś znajduje się depresja Al – Kattara ( 133m n.p.m.).
Wzdłuż Nilu i  Morza Czerwonego rozciąga się kamienista Pustynia Arabska z erozyjnymi górami Atbaj i piaskowcowymi płaskowyżami. Wzdłuż południowej części wybrzeża ciagną się góry przechodzące w wyżyne Abisyńska.  Morze Czerwone poprzez Zatokę Sueską połączone jest z Port Said    i  Morzem Środziemnym Kanałem Sueskim. Na wschód  od Kanału leży półwysep Synaj, z najwyższym szczytem – Świętą Katarzyną (2637m ). Jedyną stałą rzeką jest Nil, którego żyzna dolina  o szerokości od 3 do 15km ciągnie się na wschód od Pustyni Libijskiej.

Klimat:
W Egipcie dominuje klimat zwrotnikowy suchy, poza obszarem śródziemnomorskim i delty Nilu ( gdzie klimat jest bardziej wilgotny). Temperatury w sezonie letnim na południu osiagają czesto powyżej 40 stopni. Jednak nie jest to uciążliwe ze względu na niska wilgotność powietrza.  Egipt charakteryzuje się bardzo niskimi opadami deszczu.

Temperatury (średnia w ciągu dnia, w stopniach Celsjusza)

 

list

gru

sty

luty

marz

kwie

maj

czer

lip

sier

wrze

paź

Luksor

20°

16°

14°

16°

19°

21°

38°

40°

40°

39°

37°

34°

Kair

19°

15°

11°

13°

14°

22°

28°

32°

34°

33°

32°

29°

Morze Czerwone

24°

22°

20°

21°

24°

28°

30°

32°

33°

34°

32°

29°

 

RADY PRAKTYCZNE-  CZYLI CO TURYSTA POWINIEN WIEDZIEĆ

Czas:
Czas egipski jest przesunięty w lecie o dwie godziny do przodu względem czasu Greenwich. Egipcjanie nie spieszą się tak jak ludzie w Europie, więc zamiast się tym denerwować, lepiej poddać się powolnemu rytmowi życia.
Polscy turyści w okresie zimowym muszą przestawiać zegarki o godzinę do przodu.

Waluta:
W Egipcie obowiązuje funt egipski. W każdym banku lub punkcie wymiany można dokonać zamiany obcej waluty na funty egipskie.
1 USD to około 7 funtów egipskich . Natomiast  1 EURO to około 9 funtów. Pieniądze można wymieniać w bankach oraz kantorach, a także w hotelach.
Banknoty USD sprzed 1996 roku nie są akceptowane w celu wymiany.
Duża ilość banków umożliwia łatwy dostęp do pieniędzy. Można także wypłacać pieniądze z bankomatów. Uznawane są wszystkie karty. Jeśli chodzi natomiast o płatność kartami to należy się najpierw upewnić czy taka forma płatności jest honorowana. Nalepka na drzwiach z informacją, ze akceptowane są wszystkie karty dość często jest tylko nalepką na drzwiach.

BANKNOTY I MONETY EGIPSKIE

       

BANKNOT25 PIASTROW

BANKNOT 50 PIASTROW

BANKNOT 1 LE

BANKNOT 5 LE

       

BANKNOT 10 LE

BANKNOT 2O LE

BANKNOT 50 LE

BANKNOT 100 LE

       

BANKNOT 200 LE

MONETA 25 PIASTROW

MONETY 50 PIASTROW

MONETA 1 LE

Zakupy:
Egipt jest rajem dla miłośników pamiątek, co ma swoje dobre i złe strony. Zwyczajem wschodnim należy targować się o cenę. Jest to rodzaj gry i trzeba poświęcić na to sporo czasu. Reszta jest kwestią intuicji i talentu kupieckiego. Klasyczne pamiątki to: miedziane   i mosiężne przedmioty, takie jak grawerowane lub inkrustowane tace, świeczniki, lampy, dzbany i talerze; wspaniałe wyroby  z drewna inkrustowanego macicą perłową, takie jak szkatułki, pudełka szachów, talerze  do powieszenia na ścianie.
Czasem można znaleźć plecionkową kratę maszrabii niezbyt dużych rozmiarów (elegancką ramę lustra lub parawan), dywany o pięknych geometrycznych wzorach lub z naiwnymi scenami ukazującymi życie  na wsi. Zwykle pochodzą z warsztatów koło Gizy (Harraniya i Kirdasa), ale znaleźć  je można wszędzie, nawet na Synaju.

Tanio można kupić wyroby ze skóry wielbłądziej lub wołowej (paski, torby, buty, pufy), należy jednak zwrócić uwagę na ich jakość. Wszędzie jest złota  i srebrna biżuteria w różnych kształtach  i cenie.

Targowanie się:
Targowanie się, w Europie dopuszczalne jedynie na pchlim targu,  w Egipcie stanowi element codzienności. Dobry klient powinien mieć twarz pokerzysty, nigdy nie ujawniać zbytniej chęci nabycia danego towaru czy usługi, pozostawać niewzruszony na lamenty sprzedawcy, być cierpliwy jak Budda. Należy najpierw zapoznać się z cenami obowiązującymi w Egipcie, nim ruszy się do ataku. Niekiedy dobrze jest posiadać pewne umiejętności aktorskie: udawać zniechęcenie, rezygnację  z zakupu. Targowanie się powinno zmieniać zwykłe zakupy w pewien rytuał, wręcz zabawę. W Europie nie ma   już takich możliwości.

Bakszysz:
W hotelach lub restauracjach (bez względu na kategorię) należy zostawiać napiwki wynoszące 10-15% ceny usługi. Ponadto należy dawać bakszysz za każdą, nawet niewielką usługę nie tylko personelowi w hotelach, taksówkarzom, właścicielom łodzi, dorożek i wielbłądów, ale także obsłudze  w meczetach, świątyniach i grobowcach, która usiłuje zasłużyć na napiwek pokazując na przykład miejsce, z którego najlepiej zrobić zdjęcie ciekawego obiektu. Zazwyczaj wystarcza równowartość 1 dolara.  Bardzo cenione są upominki w postaci długopisów lub kolorowych mazaków i każdy turysta powinien się w nie zaopatrzyć.  Bakszysz jest powinnością społeczną i powinni dawać go wszyscy, których na to stać. Drobne usługi, niekoniecznie związane z obsługą turystów,  są opłacane w ten sposób. Stwarza to wielu ludziom nisko zarabiającym możliwość uzyskania dodatkowych dochodów mających dla nich bardzo istotne znaczenie.

Cło i przepisy importowe:
Można wwieźć/wywieźć bez cła 200 sztuk papierosów lub 25 cygar, lub 200g tytoniu, 1 litr alkoholu oraz rzeczy osobiste.

ISTNIEJE CAŁKOWITY ZAKAZ WYWOZU WSZYSTKIEGO CO POCHODZI Z MORZA CZERWONEGO !!!

Elektryczność:
Napięcie w sieci wynosi 220 V, ale w przypadku gniazd z uziemieniem trzeba mieć specjalne wtyczki. W hotelach istnieje zakaz używania urządzeń takich, jak grzałki, czajniki elektryczne.

Jedzenie i napoje:
Stopień higieny w dużych miastach i ośrodkach turystycznych jest zadowalający. Należy jednak uważać i nie jeść owoców ze skórką, surowych warzyw, majonezu i lodów.  Woda   w kranach jest czysta i bezpieczna, ale tak silnie chlorowana, że trudno ją pić. Najlepiej zaopatrzyć się w wodę mineralną. Koszt 1.5 litra wody mineralnej to 2.5 funta egipskiego.

W Hurghadzie znajduję się wiele kawiarni i restauracji kuszących swoją atmosferą  – od najtańszych do tych bardzo ekskluzywnych. Ceny są zróżnicowane – kawa/herbata około 10 funtów, butelka piwa:  7 – 15 funtów, pizza: 15- 40 funtów.

Oprócz typowo egipskich restauracji można udać się do takich miejsc, jak Pizza Hut, Burger King czy MC Danalds.

Zdrowie:
W Egipcie nie są wymagane szczepienia. Najczęstszą dolegliwością, która psuję turystom urlop jest „zemsta faraona” tzn zatrucie pokarmowe. Objawy to bóle brzucha, częste korzystanie z toalety, wymioty, gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Jeśli jest to początek zatrucia to mogą pomóc takie środki jak: antinal, imodium, streptoquin. Dostępne w każdej aptece bez recepty.

Apteki:
Apteki dysponujące dużym wyborem leków można znaleźć niemal na każdym kroku. Wiele leków znanych na całym świecie kupuje się bez recepty, a wielkie koncerny farmaceutyczne produkują je bądź  w Egipcie, bądź dla tego kraju.

Poczta:
Listy i kartki pocztowe najlepiej wrzucać do skrzynki w hotelu lub bezpośrednio na poczcie (znaczki należy kupić razem z kartkami).  Koszt kartki wraz ze znaczkiem to około 5 funtów egipskich..

Telefonowanie:
Najdroższym sposobem połączenia się z Polską jest operator telefoniczny znajdujący się w hotelu oraz połączenia z polskich telefonów komórkowych. Koszt waha się od 15  do 20 funtów za minutę. Niestety nie ma budek telefonicznych, z których można zadzwonić do kraju.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup miejscowej karty SIM takich operatorów, jak Mobinil, Vodavone czy Etisalat. Koszt karty to 25 funtów. Doładowanie wg uznania 10 – 100 funtów. Koszt połączenia do Polski to 5 funtów, a wysłanie smsa – 50 piastrów egipskich.
Dzwoniąc do Polski należy wybrać numer – 00 48 lub z telefonów komórkowych +48.

Internet:
Usługi internetowe są ogólnie dostępne. W hotelach korzystanie z internetu kosztuje około 15 – 20 funtów za godzinę.  Natomiast w kafejkach internetowych około 6 funtów.